Televizyon 101: Televizyon Ne Zaman İcat Edildi? Kim Buldu?

Televizyon Ne Zaman İcat Edildi? Günümüzün büyük bir çoğunluğunu ayırdığımız televizyon nerede ve ne zaman keşfedildi?

İcadından sonraki kısa süreçte evlere girdiğinde çocukların heyecandan karnına ağrılar sokan televizyon; günümüzde haber aracı, aileyi bir araya toplayan nesne, film – dizi izleyerek vakit öldürücü olarak kullanılıyor. Hatta Covid-19 nedeniyle evlere kapandığımız dönemden beri artış gösteren Netflix furyasıyla büyük ekranlar buluşuyor ve evde sinema keyfine doyum olmuyor.
Peki şimdilerde her evde bulunan o eğlence kutusu ne zaman icat edildi?

izmir televizyon tamiri

izmir televizyon tamircisi

Televizyonun İcadı

Televizyon Yunanca’dan gelen “Teles” ve “Visio” kelimelerinden türetilmiştir. Kısaca elektromanyetik dalgalarla gelen ses ve görüntünün alıcılar sayesinde görüntüye ve sese bürünmesini sağlayan araçtır. Geçmişte böyle bir teknoloji üretmek ve haberleşmeyi kolaylaştırmak için birçok isim ön plandaydı. Fakat icat etme başarısını elde eden üç isim bulunmaktadır.

John Logie Baird
Vladimir Zworkin
Philo T. Farnsworth

John Logie Baird,1923 yılında çalışmalarına başlamış, ilk görüntüyü ancak 3 yıl sonra 1926’da alabilmiştir. Baird, televizyonda delikli diskler ve ampüller kullanıyordu. Bu sayede bir görüntü elde edebilmişti fakat yansımalar nedeniyle bahsettiğimiz görüntü pek de sağlıklı değildi. İcadına televizyon değil “Televisor” dedi ve çok az bir adette satabildi.

Aradan geçen birkaç yıl sonra Vladimir Zworkin katot ışınlarını ve Philo T. Farnsworth ise görüntü tarayıcısını icat etti. Güçlerini birleştiren ikili sayesinde televizyon icadında büyük adımlar atıldı.

Üretilen televizyonlar ulaşılması güçtü ve siyah beyazdı.

Renkli Televizyonun İcadı

Geçmişte televizyonlara mavi filtreli camlar takılarak renklendirmenin yanı sıra zararlı ışınlardan korunmak amaçlanmıştır. Ama tabii ki bunu icat olarak kabul edemeyiz. İlk renkli televizyonlar 1950’lerin başında satışa çıkıyor fakat fiyatı nedeniyle ulaşılması güç olduğundan uzun yıllar boyunca popülerliğinin doruk noktalarına çıkamıyor.

Televizyonu Uzaktan Kontrol Etmek – Kumanda

Renkli televizyonun icadından sonra 1950’lerin ortalarında kumanda kullanılmaya başlandı. Fakat kumanda dediğimizde aklınıza günümüz teknolojisi gelmesin. O dönemler kumanda kablo ile televizyona bağlıydı.

Antenlere Veda

Televizyonlarımıza görüntü ve ses aktarımını sağlayan antenler teknolojinin gelişmesiyle hayatımızdan çıktı. O dönemler çatıya çıkıp tamir etmeye çalışırken insanlar tehlikeli hallere girebiliyordu. Artık böyle bir tehlike altında değiliz çünkü akıllı uydu sistemleri sayesinde antenlere veda ettik!

Umarız ki bu yazımız televizyon hakkında merak ettiklerinize cevap olmuştur. Televizyonunuzda yaşadığınız teknik problemlerin çözümü ve bakımı için 7/24 yanınızdayız!

İzmir TV Servisi: 0232 250 03 88

Philips Servisi

Kasım 16, 2021|0 Comments

İzmir Philips Servisi Karşıyaka Philips Servisi Nedir ve Ne İşe Yarar? Türkiye’nin en geniş Pazar alanına sahip, teknolojinin son devi olan bu firma aynı zamanda da en kaliteli ve en geniş ürün yelpazesine [...]

Bornova Samsung Tv Servisi

Eylül 28, 2021|1 Comment

Bornova Samsung Tv servisi Bornova Televizyon Servisi Günlük yaşamın en temel yapı taşlarından biri haline gelen televizyonlarımızda dönem dönem bazı sorunlar meydana gelir. Yanlış kullanım, elektrik akımı ve istenmeyen fiziki [...]

Televizyonu Kim Buldu

Ağustos 19, 2021|0 Comments

Televizyon 101: Televizyon Ne Zaman İcat Edildi? Kim Buldu? Televizyon Ne Zaman İcat Edildi? Günümüzün büyük bir çoğunluğunu ayırdığımız televizyon nerede ve ne zaman keşfedildi? İcadından sonraki kısa süreçte evlere girdiğinde çocukların heyecandan karnına [...]

  • tv seçimi

Tv alırken nelere dikkat etmeli

Temmuz 17, 2021|0 Comments

Tv alırken nelere dikkat etmeli Tv alırken nelere dikkat etmeli 2021 Televizyon Seçerken nelere dikkat ediyoruz. En iyi televizyon markası hangisi ? Daha bir çok kişinin merak ettiği konuların arasında nasıl bir tv sorusu [...]

  • izmir televizyon tamiri

izmir televizyon tamircisi

Temmuz 4, 2021|0 Comments

İZMİR TELEVİZYON TAMİRCİSİ İzmir Televizyon tamircisi için hemen arayın... Teknolojinin hayatımızda büyük bir yer edindiği son zamanlarda neredeyse herkes telefon, bilgisayar ve televizyonsuz bir hayat düşünemez duruma gelmiş gibi görünüyor. Neredeyse herkesin sahip olduğu teknolojik [...]